Sedef Grup Ulusal ve uluslararası düzeyde faaliyet gösteren hastane, tıp merkezi ve sağlık kuruluşlarının büyümelerine katkı sağlamak adına yurt dışından gelecek hastalarının organizasyon süreçlerine yönelik kuruma özel çözümler sunmaktadır.

Sağlık turizmi faaliyetlerini güçlendirmek ve ulusal çabaları bütün dünyadan daha fazla hasta Türkiye’ye getirmek için; Sedef Grup ve Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi işbirliğinde Ekim ayında Azerbaycan Sağlık Turizm B2B ve workshop etkinliğimizi gerçekleştireceğiz.

Azerbaycan uzun yıllardır ülkemize yoğun sağlık turisti gönderen ülkeler arasında yer almakta ve her geçen gün Azerbaycan’dan ülkemize sağlık turisti sayıları olumlu yönde artış göstermektedir.

Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi 12 yıldır Azerbaycan pazarını yakınen izlemekte ve son 5 yıldır aktif tanıtım faaliyetlerimizi yürütmektedir, 1 yıldır alım heyetlerinin tespiti için yoğun çalışma yaparak Azerbaycan’ın 2 büyük Şehri Olan, Bakü ve Gence şehirlerinde bu yıl 17-20 Ekim tarihleri arasında b2b workshop organize ediyoruz.

Azerbaycan 2 şehir workshopumuzu Ekonomi Bakanlığımız 2015/8 Sağlık Turizm teşvikleri Direk Tanıtım kapsamında gerçekleştireceğiz, bu kapsamda Katılımcı kurumlarımız katılım bedellerinin 60% ını teşvik kapsamında geri almak için başvuru yapabilirler.

Katılım Bedelleri;

*Kurum katkı payı, 2 Temsilci için ekonomi Uçak bileti 3 gece Konaklama ve Transferler dahil: 5.000 Euro

(Kurumları temsilen katılacak olan temsilcilerin Kurum sahibi veya YK üyesi veya SGK lı çalışanları olması zorunludur) aksi halde teşviklerden yararlanılması mümkün değildir.

Gence Workshopumuzda ve Bakü Workshopumuzda ortalama 100 kişi ile birebir görüşme imkanı olacaktır. Azerbaycandan Türkiye’te hasta gönderimi konusunda aktif destek sağlayabilecek doktorlar, hastane/klinik yöneticileri ve sahipleri , sigorta şirketi yetkilileri, aracı kurum yetkilileri, seyahat acentaları ve sağlık bakanlığı yetkilileri katılımları konusunda ön teyitlerini vermişlerdir.

T.C vatandaşlarına vize uygulaması olup kapıda alınabilmektedir.

Anılan workshoplarımıza katılacak olan sektör temsilcilerimizin en geç 01 Ekim 2017 Cuma günü mesai bitimine kadar ekli katılım teyit formunu doldurarak mehmetaliyavuz@sedefgrup.com.tr e-mail adresine veya 0212-422 0411 nolu faks numarasına göndermelerini rica ederiz.

Etkinlik Programı

17 Ekim İstanbul Gence THY ile uçuşu

Akşam B2B workshop ve 5*Ramada Hotel’de konaklama

18 Ekim Gence-Bakü İç hat transferi ve Bakü’de serbest zaman

Gece Bakü 5* Hilton Otelde konaklama

19 Ekim Bakü B2B workshop

Akşam Gala yemeği ve 5* Hilton Otelde konaklama

20 Ekim Bakü-İstanbul THY ile Uçuşu

Not: Azerbaycan otellerinde yüksek sezon yoğunluğu nedeni ile maksimum 10 kurum katılımcı kabul edilecek olup müracaat sırasına göre onay verilecektir.

Azerbaycan Sağlık Sistemi Hakkında

Hızlı büyüyen bir ekonomiye sahip, petrol ve doğalgaz zengini Azerbaycan’ın yabancı yatırımcılar için umut vaat eden bir pazar olduğu, yatırım açısından ise en önemli alanlardan birinin Azerbaycan sağlık sektörü olduğu belirtilmektedir.

Azerbaycan sağlık harcamaları 10 yılda 13 kat arttı

Sağlık sisteminde reformları yürürlüğe koyan Azerbaycan’ın, kapsamlı ve son derece merkezi bir sistem olan eski Sovyet modeli Semashko’dan çok da uzaklaşmadığı ülkede sağlık sektörüne ayrılan bütçenin yalnızca son 10 yıl içinde 57 milyon dolardan 760 dolara yükselmiş olduğuna dikkat çekiliyor.

Azerbaycan’da sağlık harcamalarının miktarı, GSYİH’e kıyasla devlet bütçesinin küçük bir kısmını oluşturuyor ve hastalar açısından yüksek oranda cepten yapılan sağlık harcamaları ödemelerle (CYSH) sonuçlanıyor. 2007 yılında ödenen ücretlerin yüzde 62’sinin CYSH niteliğinde olduğunu, sağlık hizmetlerinin külfetinin Azerbaycan vatandaşlarına yüklendiğini belirtiyorlar. Diğer yandan, cepten ödenen yüzde 62’lik oranın yüzde 70’inden fazlası ilaç alımı için harcanıyor. Devlet bu sorunu fark ederek çözüm bulmak üzere çeşitli reformları başlatmış bulunuyor ve bu yaklaşıma paralel olarak Azerbaycan’da özel sağlık sisteminin gelişiminde bir yükselişe de tanık olunuyor.

Sağlık sektörününün finansörü petrol,

Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan’ın hızlı ekonomik gelişmesinin lokomotifini petrol sanayi oluşturuyor. Ülke GSYİH’nın yüzde 50’sini petrol ve doğalgaz gelirlerinin oluşturması nedeniyle Azeri yetkililer ekonomiyi çeşitlendirme yönünde çalışmalar yürütüyor. Bununla birlikte, çeşitli yatırım projelerini finanse etmek amacıyla petrol gelirlerinden yararlanıyorlar. Bu alanlardan biri de sağlık sektörü. Azerbaycan ekonomisinin avantajlı koşulları ve yaklaşan kaçınılmaz sağlık reformları nedeniyle Azerbaycan sağlık sektörünün yakın gelecekte hızlı bir büyüme sürecine gireceğine kesin gözüyle bakıyorlar.

Sağlık sektörünün geleceği de dokuz milyonu aşan ve yaş ortalaması 30 olan genç bir nüfus sayesinde umut vaat ediyor. Modern yaşam tarzı nedeniyle ülkede giderek artan sayıda dolaşım hastalıkları ve hipertansiyon vakaları görülüyor. 40 yaş üzeri erkek ve kadınların üçte birine hipertansiyon tanısı konmuş bulunuyor. Azerbaycan aynı zamanda diyabet, TB ve talasemiyle de mücadele ediyor.