146,5 milyon nüfusu ve yıllık 1 milyar dolarlık yurtdışı hasta harcaması sergileyen Rusya Federasyonu, 39 olan yaş ortalaması ve %18 olan yaşlı nüfus yüzdesi ile bir başka arz açığı odağı ve hasta havuzu konumundadır. Aktif olarak yurt dışı sağlık hizmeti almak isteyen Rus hastaların sayısı geçen sene bir öncekine göre 25%  artış göstermiştir. Sağlık sektöründe de yeni hedef olan Rusya’da hastalar; sağlık sisteminin karışık olması, sektör için ayrılan bütçenin azalması ve daha iyi sağlık merkezlerinde tedavi olmayı amaçladıkları için, yurtdışına çıkmayı tercih ediyorlar. Hedef ülkelerimiz arasında yer alan Rusya’dan gelen uluslararası hastalar, medikal tedavi talepleri ile sağlık turizmi kapsamında ülkemize seyahat etmektedirler.

Ülkemiz ılıman bir iklime sahip olması ve zaten Rusların bir turizm destinasyonu olarak yoğunlukla tercih ettikleri bir yer olması sebebiyle Rusya’dan sağlık turizmi kapsamında gelen uluslararası hasta sayısında önemli bir artış yakalayabilme potansiyeline sahiptir. Türkiye kendisini Rusya’da iyi bir sağlık destinasyonu olarak bugüne kadar yeterince tanıtamamıştır. Rusya çok önemli bir Pazar olmakla beraber, özellikle coğrafi olarak çok büyük olması sebebi ile geniş çaplı bir tanıtım zor olmaktadır. Moskova merkez olduğu için tanıtımlarımıza buradan başlayacağız. Çevre illerden ve aynı zamanda Çeçenistan, Tataristan gibi çevre ülkelerden de katılım sağlanacaktır.

Konaklamamız ve Etkinliğimiz Rusya Cumhurbaşkanlığı Tesislerinde gerçekleşecektir.
Rus katılımcılar açısından da çok prestijli bir yerde yapılacak olan etkinliğimiz, Rusya tarafında da son derece titizlikle ve özenle karşılanmaktadır. İki ülke arasında son dönemde ki sıcak ilişkiler sebebiyle yönetimler tarafından da bu çalışmalar desteklenmektedir.

Rus vatandaşların yurt dışında sağlık hizmeti almayı tercih etmelerinin en büyük sebebi ülkede birçok üst uzmanlık alanında yüksek kalitede sağlık hizmeti verilememesidir. Yurt dışında başlıca faydalandıkları sağlık hizmetleri incelendiğinde ise Kanser tedavileri, Radyasyon Onkolojisi, Organ Nakilleri, Cerrahi tedaviler, Ağız ve Diş Cerrahisi ve İmplant tedavileri, özellikli Göz tedavileri, Tüp Bebek tedavisi, Fizik Tedavi-Rehabilitasyon tedavileri ve Estetik tedavileri ilk sıralarda gelmektedir.

Planlı seyahat eden Rus hastaların yanında, turizm sağlığı kapsamında da birçok Rus hasta tedavi edilmektedir. Turizm amaçlı gelen turistlere yönelik de Rusya’daki tur operatörleri ile beraber önemli tanıtım çalışmaları ve işbirlikleri yapılabilir. Moskova’da yapılacak etkinliğimize Türkiye’ye en çok turist gönderen rus tur operatörlerinin yetkilileri de katılacaklardır.

Moskova’daki etkinliğimize Moskova  ve  Rusya’nın farklı şehirlerinden özenle seçilmiş 400 kişi davet ediliyor. Sağlık Bakanlığı temsilcileri, Devlet ve Belediye Hastanelerinin üst düzey yöneticileri, ilgili branşlarda Türkiye’ye hasta yönlendirme potansiyeli olan doktorlar, özel sağlık sigortası şirketlerinin ilgili yöneticileri, aracı kurumlar, seyahat acentaları ve sağlık yatırımları konusunda Rus ve Çeçen işadamları katılacaktır. Bir gün içerisinde bu derece değerli bir kitle ile görüşme imkanının herkes için çok faydalı sonuçlar doğuracağına inanmaktayız.

T.C vatandaşlarına vize uygulaması bulunmaktadır. Harbiye’de bulunan aracı kurumdan çok kolaylıkla vize alınabilmektedir. Bu konuda detaylı bilgi Sedef Grup yetkililerinden alınabilir.

Workshoplarımıza katılacak olan sektör temsilcilerimizin en geç 09 Mart 2018  günü mesai bitimine kadar ekli katılım teyit formunu doldurarak mehmetaliyavuz@sedefgrup.com.tr  e-mail adresine veya 0212-422 0411 nolu faks numarasına göndermelerini rica ederiz.

Etkinlik Programı

30 Mart 2018 Cuma

İstanbul Moskova THY ile uçuş

Moskova merkezde serbest zaman. Kurumlar kendi özel görüşmelerini yapabilecekler. İsteyen kurumlar hastane/klinik ziyaretleri yapabilirler.

Akşam  konaklama ( Tam Pansiyon)

31 Mart 2018  Cumartesi

Saat 13.00 ile 18.00 arası Sağlık Turizm B2B Workshop

01 Nisan  2018  Pazar      

Kahvaltı sonrası tesisten  check-out

Moskova merkezinde Moskova Nehri Üzerinde tekne ile şehir turu

Saat 21.15 THY uçağı ile İstanbul dönüş

Konaklamamız ve Etkinliğimiz Rusya Cumhurbaşkanlığı Tesislerinde gerçekleşecektir. Rus katılımcılar açısından da çok prestijli bir yerde yapılacak olan etkinliğimiz, Rusya tarafında da son derece titizlikle ve özenle karşılanmaktadır. İki ülke arasında son dönemde ki sıcak ilişkiler sebebiyle yönetimler tarafından da bu çalışmalar desteklenmektedir.